pro_slatinu_jiri_ides_16_let_starosta_mestke_casti_brno_slatina_slatina_zelene_mesto

O KROK BLÍŽE K BEZPEČNĚJŠÍ SLATINĚ

 Nový územní plán. Strategický dokument, který ovlivní rozvoj celého města v dalších desítkách let. O vývoji jeho tvorby jsme si povídali s druhým místostarostou Bc. Michalem Kolaříkem. Také nám přiblížil, kdy se můžeme v naší městské části těšit na kamerový systém.

Městská část v loňském roce podala několik připomínek k návrhu nového územního plánu. Jak se s připomínkami Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu a vedení města Brna vypořádali?

Souhrnně zpracovaný materiál připomínek městské části BrnoSlatina k návrhu nového Územního plánu města Brna, ke kterému se vyjadřovala odborná i širší veřejnost, byl po projednání ve všech orgánech městské části jednomyslně schválen a v rozsahu 22 listů předán na Odbor územního plánování Magistrátu města Brna. Mohlo by se přirozeně jevit, že odevzdáním připomínek máme vyhráno. Tak jednoduché to však není. Po přezkoumání souboru připomínek podaných MČ Brno-Slatina jsme měli koncem minulého roku a začátkem letošního řadu jednání s vedením města Brna, při kterých jsme hledali shodu mezi požadavky naší městské části a městem Brnem. Dohodovací řízení vedená se zástupci města stále pokračují, probíhají v duchu věcných argumentací a nutno podotknout, že s mnohými připomínkami jsme byli úspěšní. Napadá mě například jednoznačně stanovené vymezení funkčních ploch pro parky, dětská hřiště, veřejnou vybavenost a zeleň přímým označením v novém Územním plánu města Brna. Dále zapracování podmínky o zastoupení zeleně v poměru 10–20 procent v konkrétních kartách lokalit, úpravy výškových úrovní zástavby, a to jak ve stabilizovaných, tak návrhových plochách, nebo zasazení se o zachování Ptačího centra Brno nacházejícího se mezi ulicemi Švédské valy a Vlastimila Pecha.

 

V jaké oblasti bylo nejsložitější najít s městem Brnem kompromis?

Pravdou je, že územní plánování je především o hledání kompromisů. Přesvědčili jsme se o tomto tvrzení již v době chystání souhrnných připomínek za městskou část Slatina. Prakticky každý, kdo se na přípravě podnětů pro připomínky podílel, buď ve Slatině přímo žije, nebo ji alespoň velmi dobře zná a i přes to v nich nebyla vždy jednomyslná shoda. Při jednotlivých jednáních byly vyhodnocovány přímé dopady navrhovaných změn na každodenní život v naší městské části a blízkém okolí. Zabývali jsme se Slatinou jako komplexním územním celkem, ne jako solitérem uprostřed ničeho. Brali jsme v úvahu i vývoj katastrálních území sousedních městských částí. Tím se dostáváme k odpovědi na tuto otázku. Nejsložitější při hledání kompromisů mezi naší městskou částí, sousedními městskými částmi a městem Brnem je snaha o skloubení připomínek všech dotčených subjektů. V několika bodech jsme připomínkovali katastrální území především Černovic, konkrétně Brněnskou průmyslovou zónu Černovická terasa a Tuřan ve vztahu k osadě Slatinka. Uvědomujeme si, že mimo katastrální území Slatiny kompetence samosprávy nesahají, nicméně jednání stále pokračují a snažíme se pro Slatinu vyjednat co nejpříhodnější podmínky.

 

Koncem roku 2019 jste se zmiňoval o záměru umístění kamerového dohledového systému na území Slatiny. Na tento projekt je už zpracovaný investiční záměr. Je tedy reálné, že kamery budou instalovány už v tomto roce?

Městský kamerový dohledový systém ve Slatině je v pilotní etapě navržen na pěti místech, které byly vytipovány ve spolupráci s Bezpečnostní komisí, Policií České republiky a Městskou policií Brno. Při výběru monitorovaných míst se vycházelo ze statistik trestné činnosti a z místních zkušeností. Byla vybrána tato místa: Na ulici Tilhonova, monitorující přilehlé komunikace a dětské hřiště na ulici Langrova (K1). Dále areál sportovně relaxační zóny na ulici Dědická „Terénky“ (K2) a náměstí s dohledem na OC Slatinka, přilehlé komunikace a parkoviště (K3). A také veřejné prostranství před oběma školami – ZŠ a MŠ Jihomoravské náměstí 2 (K4) a ZŠ a MŠ Přemyslovo náměstí 1 (K5). Víme, že míst, která by bylo dobré ve Slatině monitorovat, je víc. Kamerový systém je proto navržený tak, aby byl do budoucna rozšiřitelný. Po realizaci první etapy spustíme práce na připravované další etapě. Určitě se ptáte, jak je zajištěna ochrana soukromí. Sběr a uchovávání záznamů podléhá přísným pravidlům v souladu s platnou legislativou ČR. K záznamu mají přístup pouze pověření příslušníci Městské policie a v případě vyžádání může být v omezené podobě postoupen dalším složkám integrovaného záchranného systému. Přímý přenos z kamerových bodů bude, bez možnosti uchování záznamu, sdílen s nově vznikající služebnou Městské policie Brno na ulici Budínská, která již byla zkolaudovaná. V současné době probíhá stěhování vybavení z předešlého sídla na ulici Dornych k nám na Budínskou. Tímto krokem dojde k zefektivnění operativnosti případných zásahů. K instalaci kamer již tento rok se pokusím shrnout nedávné události. Na základě zpracování investičního záměru vznikla projektová dokumentace. Žádost o vyjádření k projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí, kterou bude posuzovat odbor výstavby a územního rozvoje, je nachystána. Plynulost akce nám aktuálně brzdí protiepidemiologická opatření. Nacházíme se téměř na začátku roku a já věřím, že se vše stihne a již letos bude ve Slatině zase o něco bezpečněji.

Michal Kolařík