
NOVINKY V ÚZEMNÍM PLÁNOVÁNÍ
V listopadovém vydání Aktualit o Slatině se opět věnujeme problematice územního plánování. Zastupitelstvo MČ Brno-Slatina schválilo připomínky, které městská část v červnu uplatnila. Co se nyní děje s podanými připomínkami a námitkami, a jaké procesy budou v následujících měsících následovat, jsme se zeptali druhého místostarosty Bc. Michala Kolaříka.
Můžete stručně shrnout kroky vedení městské části k návrhu územního plánu?
V červnových Aktualitách o Slatině jste se dočetli o připravovaných debatách a veřejném projednání návrhu nového územního plánu města Brna, které pro nás připravil zpracovatel dokumentu Kancelář architekta města Brna. Zaznělo zde, jak postupovat v případě, že chci ke zveřejněnému návrhu nového územního plánu uplatnit připomínku, případně námitku. Práva vznést připomínky k návrhu dokumentu využila i Městská část Brno-Slatina. Za pomoci odborné veřejnosti, úřadu a společně se zástupci všech politických subjektů, které mají své zastoupení v zastupitelstvu městské části, vznikl 22stránkový dokument připomínek. V tomto dokumentu jsme se věnovali jednotlivým navrhovaným změnám ploch, kterých je na našem území celkem devět. Zvlášť se zde věnujeme lokalitě Slatinka, kterou ve spolupráci se samosprávou Městské části Brno-Tuřany bráníme proti vzniku plochy lehké výroby, navržené v její blízkosti. Na několika stránkách dokumentu připomínkujeme ubývající plochy zeleně a zahrádek, s čímž zásadně nesouhlasíme. Po jednání s osadním výborem Černovičky byly zapracovány věcné připomínky k ulicím Černovičky, Stránská a Podstránská. Detailně připomínkujeme Brněnskou průmyslovou zónu Černovická terasa, která svou rozlohou spadá do katastrů Černovic, Slatiny a Tuřan. Zabývali jsme se navrhovanými výškami stabilizovaných ploch, které věcně připomínkujeme s ohledem na okolní zástavbu a místní znalost. Takto zpracovaný dokument s názvem Připomínky návrhu nového územního plánu města Brna MČ Brno-Slatina byl jednomyslně přijat zastupitelstvem městské části a dne 25. 6. 2020 předán na oficiálních formulářích k tomu určených na podatelnu Odboru územního plánování a rozvoje.
Jak nyní Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna s těmi připomínkami pracuje?
Předáním souboru připomínek Městské části Brno-Slatina směrem k Odboru územního plánování a rozvoje práce v žádném případě nekončí. Budou probíhat dohodovací řízení s pořizovatelem návrhu nového územního plánu Kanceláří architekta města Brna. Během nich vyhodnotíme další kroky, které je třeba učinit, abychom hájili zájmy Slatiny. V rámci města Brna bylo doručeno okolo 8 200 podání, která obsahují přibližně 36 000 jednotlivých námitek a připomínek. Úkolem Odboru výstavby a územního rozvoje ve spolupráci s pověřeným radním RNDr. Filipem Chvátalem a Kanceláří architekta města je nyní všechna podání vypořádat. Na základě podaných připomínek a námitek občanů, stanovisek dotčených orgánů a připomínek městských částí bude návrh nového územního plánu upraven a v polovině roku 2021 opětovně projednán. V rámci procesu představování a projednávání návrhu nového územního plánu města Brna bylo zjištěno, že největší výzvou budou modrozelená infrastruktura a adaptace na klimatickou změnu, zeleň, cyklostezky, zahrádky a výšková regulace budov.
Rada městské části vás v srpnu pověřila uplatněním připomínky k návrhu územního plánu města Šlapanice. Čeho se tato připomínka týkala?
Připomínka k návrhu nového územního plánu Šlapanic je zaměřena na trasování nového obchvatu naší městské části. Po bližším prozkoumání podkladů je patrné, že Šlapanice v rámci svého územního plánu, ve výkresu širších vztahů, chtějí vést obchvat Slatiny v blízkosti obytné zástavby, konkrétně by se jednalo o ulice Kobylnická, Křehlíkova, Slatinské náměstí, Bučkova, Těšanská, Šikova a k nim navazující ulici Za Kostelem. Takto navržené trasování obchvatu je v rozporu s usnesením zastupitelstva městské části Slatina a Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje. Nerozumíme snaze vedení města Šlapanic velmi znatelně snížit kvalitu života obyvatel naší městské části. To je důvodem uplatnění připomínky, kterou jsem byl radou městské části pověřen. Oporu máme i v odboru územního plánování a stavebního úřadu Jihomoravského kraje, který má v agendě Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, které jsou nadřazeným dokumentem územních plánů a města i obce se jím musí řídit.
V posledních dnech se mluví také o aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, které krajské zastupitelstvo nedávno schválilo. Tyto zásady jsou pro Slatinu důležité zejména kvůli plánovaným obchvatům dotýkajících se našeho území. Můžete nám tuto problematiku přiblížit?
V září letošního roku schválilo zastupitelstvo Jihomoravského kraje aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, kterou stanovilo koncepci dálniční a silniční dopravy pro celé území jižní Moravy. Pro Slatinu bylo schválení tohoto dokumentu klíčové, a to především v otázce trasování obchvatu, který tak nabírá diametrálně jiných rozměrů. Nově navržené trasování obchvatu Slatiny je skutečným řešením nelehké dopravní situace. Stávající navržené vedení obchvatu Slatiny tak bude nahrazeno novým. Trasování nového obchvatu bude od silnice II/430 na Vyškov, přes místní komunikaci 15286 ulice Šlapanická a ústit bude do místní komunikace 15289 ulice Evropská.
Michal Kolařík