pro_slatinu_jiri_ides_16_let_starosta_mestke_casti_brno_slatina_slatina_zelene_mesto

NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN JDE DO FINÁLE

 Návrh nového územního plánu, jehož hlavním cílem je trvale udržitelný rozvoj a prosperita města Brna, vstupuje do další fáze. Odbor územního plánování Magistrátu města Brna ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna zapracoval podněty městských částí, občanů a majitelů pozemků a nemovitostí a v pátek 14. května připravovaný územní plán zveřejnil k dalšímu projednávání. Tomu předcházelo několik procesů, včetně intenzivního jednání vedení městské části s představiteli města Brna. Jak byla Slatina se svými podněty úspěšná a jaké budou další kroky jsme se zeptali pana místostarosty Bc. Michala Kolaříka.

V návrhu nového územního plánu je MČ Slatina rozdělena do devíti územních ploch. Městská část původní návrh připomínkovala v dokumentu o rozsahu 22 stran. Uspěli jsme s podanými podněty?

Odbor výstavby a územního rozvoje Magistrátu města Brna obdržel na konci prvního kola k projednání osm tisíc podání, což pro představu činilo 36 tisíc požadavků na úpravu původního návrhu nového Územního plánu města Brna. Veškeré připomínky a námitky byly vyhodnoceny a podle míry přínosu zohledněny. Připomínky podané městskou částí Slatina byly, díky věcně a správně předloženým argumentům, na kterých se jednomyslně usneslo Zastupitelstvo městské části, ve většině případů úspěšné. Absolvovali jsme celou řadu oficiálních jednání i neformálních schůzek, na kterých jsme podané podněty obhajovali a už nyní máme větší část připomínek v upraveném návrhu Územního plánu města Brna zapracovaných. Rád bych využil této příležitosti, a ještě jednou poděkoval všem, kteří se na přípravě připomínek podíleli.

 

Co považujete osobně za největší úspěch ve vyjednávání?

Osobně mě potěšilo hned několik změn, které se podařilo uvést v život. Mezi jeden z největších úspěchů řadím osadu Slatinka, kterou jsme věcnými argumenty a odhodláním ochránili od ploch lehké výroby, které byly navrženy v jejím bezprostředním sousedství. Místo výše zmíněné návrhové plochy lehké výroby se podařilo vyjednat plochy zahrádek a městské zeleně s částečným zachováním zemědělského půdního fondu. Vyzdvihl bych ještě ochranu slatinských parků a veřejných prostranství, které v původním návrhu nového Územního plánu města Brna neměly jasně stanovený statut zeleně nebo veřejného prostranství. Mělo je chránit procentuální zastoupení v textové části Územního plánu města Brna. Nově mají v upraveném návrhu přidělené konkrétní označení, a to dle charakteru lokality. Tímto krokem se podařilo do budoucna nediskutabilně zachovat jejich stávající ráz. Dalo by se v tomto duchu pokračovat ještě pěkných pár řádků, ostatně Slatinou jsme se zabývali komplexně a jak již zaznělo, zpracovaný dokument připomínek má 22 stran.

 

A naopak, kterým požadavkům město Brno nevyhovělo?

Z průběhu a ze samotných výsledků absolvovaných jednání lze v daný moment vyvodit, že v rámci jednání o dalším rozvoji Brněnské průmyslové zóny Černovická terasa bude hrát naše městská část druhé housle. Je to dáno především rozložením katastrálního území, kdy rozvojová část průmyslové zóny leží na území sousedních městských částí Černovic a Tuřan. Nezanedbatelným aspektem je i zájem města Brna podpořit rozvoj průmyslové zóny a tím i dalších pracovních příležitostí. Jak už mnohokrát zaznělo, územní plánování je v mnoha ohledech disciplína kompromisů. V tomto území nejsme tak úspěšní, jak bychom si přáli, ale podařilo se vyjednat alespoň dílčí změny, které jsou pro Slatinu neméně cenné. Jednou z těchto změn je podmínění dalšího rozvoje v lokalitě Švédských valů vybudováním přímého napojení na dálnici D1 mimoúrovňovou křižovatkou Černovická terasa. Investorem stavby je ŘSD a podle posledních informací má její realizace začít v roce 2023.

 

Jaké budou další kroky Rady městské části, potažmo Zastupitelstva městské části?

V současné době je před námi úkol trvat na všech městem neodargumentovaných připomínkách, na kterých se usneslo Zastupitelstvo městské části a jež dosud nebyly zaneseny do upraveného návrhu nového Územního plánu města Brna. Takto zpracovaný materiál bude nejpozději 29. 6. 2021 odevzdán na Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Tímto krokem vyšleme jasný signál, že na svých stanoviscích městská část trvá a zároveň si otevíráme dveře pro budoucí jednání.

 

Od kdy lze předpokládat, že nový územní plán nabude účinnosti?

Za předpokladu, že jednotlivé kroky na sebe budou navazovat a proces projednávání poběží dle harmonogramu, bude upravený návrh nového Územního plánu města Brna předložen ke schválení zastupitelům města Brna ve druhé polovině roku 2022. Pokud získá předložený upravený návrh nového Územního plánu města Brna podporu brněnských zastupitelů, bude vydán do konce téhož roku. Nutno podotknout, že na konci roku 2022 končí platnost stávajícího Územního plánu města Brna.

Michal Kolařík